Kimalaiset peltoviljelyksille, kasvihuoneisiin ja tunneleihin. Käytetään esimerkiksi mansikan, vadelman, omenan ja mustikan pölytykseen Kimalaiset ovat aktiivisia pölyttäjiä huonommissakin sääolosuhteissa. Pesä tulisi sijoittaa pölytettävälle alueelle heti kukinnan alkaessa parhaan pölytystuloksen saavuttamiseksi. Kimalaiset lentävät aktiivisimmin + 15°C- 25°C välillä, mutta ne lentävät myös alhaisilla lämpötiloilla
jopa alle 10°C asteen ja vielä + 30°C asteessa. Pesä pysyy aktiivisena 6-10vko. Jokaisessa pesässä on sokerivesisäiliö, jonka avulla kimalaiset pysyvät hyvässä kunnossa kuljetuksen ja varastoinnin aikana. On tärkeää antaa varjoa ja tuuletusta lämpimissä olosuhteissa. Vältä pesiin kohdistuvaa suoraa auringonvaloa, jotta pesän lämpötila ei nouse liian korkeaksi. Suora auringonvalo voi nostaa pesän lämpötilaa n. 5-15 °C.
Pesän käyttöönotto:
Pesä tulee asettaa vaakasuoralle alustalle, jotta pesässä oleva sokeriliuos ei pääse vuotamaan. Aseta pesä noin 20-60 cm maanpinnan yläpuolelle, korokkeen päällä ollessa muurahaiset eivät pääse tuhoamaan pesää. Anna pesän rauhoittua muutamia tunteja ennen käyttöönottoa. Parhaan pölytystuloksen varmistamiseksi avaa pesä vuorokauden sisällä saapumisesta. Aseta enintään kaksi pesää lähelle toisiaan ja varmista, että pesien sisäänkäynnit eivät ole vastakkain.
Pienten pesien tilaukset on tehtävä viimeistään haluttua toimitusviikkoa edeltävänä maanantaina, isojen pesien tilaus tulee tehdä 2 viikkoa ennen haluttua toimitusviikkoa.
Biologisten torjuntaeliöiden käyttö on lisääntynyt Suomessa. Kuluttajat ovat yhä enemmän valveutuneimpia ja haluavat tuotteita ilman kemiallisia aineita. Biologiset torjuntaeliöt ovat loisia tai petoja, jotka käyttävät ravintonaan kasvien tuholaisia. Kasvukauden alussa vanha kasvusto tarkastetaan jo varhain keväällä, jotta tuhoeläimet havaitaan ajoissa ja torjutaan ennakoivasti.
Kun torjunta aloitetaan, ajoissa niin biologinen torjunta on tehokas.Torjuntaeliöt ovat kasville hellävaraisempi torjunta kuin ruiskutus. Torjuntaeliöillä ei ole varoaikoja.
Levitä torjuntaeliöt kasvien lehdille pienissä erissä. Jos tuote tulee pusseissa, erota ne huolellisesti ja ripusta ne kasvien varsiin suositellun annoksen mukaisesti."
H0001 | Encarline F 250 korttia 15000/ltk Jauhiaiskiilukainen (Encarsia formosa) |
70,00 € /ltk |
H0002 | MACROcontrol 500kpl adults+nymphs Jauhiaislude (Macrolophus caliginosus) |
42,00 € /pll |
H0003 | PHYTOcontrol 2000kpl/pullo 100ml Ansaripetopunkki (Phytoseiulus persimilis) |
11,90 € /pll |
H0004 | Phytoseiulus persimillis 2000kpl/500ml/pullo Ansaripetopunkki (Phytoseiulus persimilis) Saatavissa myös 10 000kpl Pulloissa (H0004B) |
12,90 € /pll |
H0005 | SWIRScntrol 250pussia 62500 punkkia/ltk Swirskii petopunkki ( Amplyseius swirskii) | 66,00 € /ltk |
Tutustu lisää tietopankistamme kimalaisista ja biologisesta torjunnasta.
Kimalaiset ja torjunteliöt
Tilaukset ja tiedustelut:
Ota yhteyttä lomakkeella tai suoraan myyjältä
Tessa Niemi
050-5011944